A száraz bőr okai és kezelési módszerei
Testünk kültakarójának egyik leggyakrabban előforduló problémája a dehidratáltság. A száraz bőr okai bár igen sokfélék lehetnek, ám a cél azonos: megszüntetni a vele járó kellemetlen tüneteket.
Melyek a bőrszárazság jelei?
Avagy honnan ismerjük fel, ha ezzel a problémával állunk szemben? Nos a tünetek általában elég jellegzetesek. A bőr durva, érdes tapintású lesz, netán ki is pirosodik. Ehhez feszülő, húzódó érzés társul, valamint hámlás is jelentkezhet. Súlyosabb esetben pedig repedések keletkeznek, melyek fájdalmasak és akár vérezhetnek is.
Szintén árulkodó tünet még a látszólag ok nélküli folyamatos viszketés. A vakarással viszont csak rontunk a helyzeten, hisz az eleve kiszáradt bőrt még tovább károsítjuk, fel is sérthetjük. Nagyon fontos tehát, hogy ne dörzsöléssel orvosoljuk a problémát, hanem kenjük be az érintett területet gazdagon hidratáló testápolóval.
Melyek lehetnek a száraz bőr okai?
Ahhoz, hogy végérvényesen megszüntessük a bőrszárazságot, ki kell deríteni, hogy mi okozza azt. Nem mindegy ugyanis, hogy környezeti tényezők, helytelen kozmetikum használat, vagy esetleg valamilyen belső ok, betegség áll a háttérben.
Vegyük sorra tehát, hogy melyek lehetnek a száraz bőr okai:
Környezeti tényezők:
- alacsony hőmérséklet (főként télen)
- száraz levegő (fűtött vagy légkondicionált helyiségben)
- UV-sugárzás
- szél
- mechanikai dörzsölés (durva anyagú ruha, por, homokszemek stb.)
- kemény víz
- munkahelyi ártalmak (pl.: vegyszerekkel, fertőtlenítőkkel való érintkezés, nagyon gyakori kézmosás)
Rossz életmódbeli szokások:
- dohányzás
- túlzott koffein - vagy alkoholfogyasztás
- túl kevés folyadékfogyasztás
- nem megfelelő kozmetikumok használata
Egészségügyi okok:
- vitaminhiány
- bőrbetegségek (ekcéma, seborrheás dermatitis, pikkelysömör stb.)
- cukorbetegség
- pajzsmirigy-alulműködés
- veseelégtelenség
A felsorolást még tovább is lehetne folytatni, de talán már ennyiből is nyilvánvaló, hogy a bőrszárazság hátterében rengeteg dolog lapulhat. Ám most jön a fő kérdés, mit tehetünk ellene?
Hogyan szüntethető meg a száraz bőr?
Bármi legyen is a jelenség oka, az első és legfontosabb dolog, hogy külsőleg csökkentsük a panaszokat a megfelelő kozmetikumok alkalmazásával. Az arcunkra válasszunk hidratáló összetevőkben gazdag arckrémet, a többi bőrfelületre pedig használjunk testápolót. Nagyon száraz bőr esetén nyugodtan válasszunk zsírosabb, testesebb készítményt.
A krémet tartsuk a fürdőszobában, és minden tusolás után kenjük be magunkat tetőtől talpig, ugyanis a kemény, forró víz még inkább kiszárítja a bőrt. A kézkrém pedig legyen egy olyan “kiegészítő”, amit mindenhová magunkkal viszünk, így bármikor használhatjuk, ha szükség lenne rá. Illetve ami még nagyon fontos, az a mindennapos fényvédelem.
Ügyeljünk az életmódra is: hagyjunk fel a káros szokásokkal, igyunk meg naponta 2-3 liter vizet, és szedjünk vitaminokat étrend-kiegészítő formájában. Kizárólag táplálkozással ugyanis nagyon nehéz bevinni a szervezet számára szükséges mennyiséget. Viseljünk jól szellőző, puha anyagú ruhákat, amik nem dörzsölik ki a bőrünket.
Amennyiben a panaszok mindezek ellenére sem mérséklődnek, akkor járjunk utána, hogy nem-e valamilyen egészségügyi ok áll a háttérben. Keressünk fel egy bőrgyógyászt, vizsgáltassuk meg a pajzsmirigy és a vesék állapotát, illetve érdemes egy cukorterheléses vizsgálaton is részt venni.
Állítsunk össze egy kimondottan száraz bőrre való rutint jó minőségű kozmetikumokból, és ami a legfontosabb, figyeljük a testünk visszajelzéseit.