Fürdés utáni viszketés: mi okozza, hogyan kezelhető?
Sokszor nincs is jobb, mint egy kellemes kádfürdővel, esetleg zuhanyzással indítani vagy befejezni a napot. A fürdés utáni viszketés viszont meglehetősen bosszantó tud lenni, pláne ha egész nap kitart, vagy éjszaka nem tudunk rendesen aludni tőle. Vajon mi okozhatja és hogyan lehet tenni ellene? Ezt a témát járja körbe blogcikkünk.
Mitől jelentkezhet a fürdés utáni viszketés?
A viszketést alapvetően két dolog okozhatja: a bőr felső rétegének kiszáradása vagy irritációja. Fontos elkülöníteni a kettőt, hiszen ha az utóbbi áll fenn, akkor előfordulhat, hogy allergiásak vagyunk valamelyik kozmetikai összetevőre, emiatt le kell cserélnünk a fürdéshez használt készítményeket.
Ilyenkor viszont általában a viszketés csak az egyik figyelmeztető jel, mellette megjelenhetnek piros, hámló foltok, ekcémára hajazó tünetek.
Ennél viszont sokkal gyakoribb (pláne a téli időszakban), amikor a bőrünk egyszerűen csak kiszárad, ezért viszket fürdés után.
Ennek több oka is lehet:
- kemény vagy túl forró víz
- durva tisztálkodás, például szivaccsal, kefével, fürdőrózsával való erős dörzsölés
- hosszas fürdőzés
- bőrradírozás fürdés közben
- durva anyagú törölköző használata
- erősen szárító hatású tisztálkodószerek (pl.: normál szappan)
Gyakran ezen okok közül több is fennáll egyszerre, így nem is meglepő, hogy a bőrünk a fürdést követően húzódik. A hidratáló testápoló használata semmiképp se maradjon el, de érdemes arra törekedni, hogy minél jobban kíméljük kültakarónkat a mindennapos tisztálkodás során. Ehhez tartsuk be az alábbiakat:
Kádfürdőzés – de csak okosan
Bármennyire is jólesik elterülni egy kád forró vízben, a bőrünket sajnos megviselheti, ezért válasszuk inkább a zuhanyzást, a kádfürdőzést pedig csökkentsük le heti maximum 1-2 alkalomra.
Ügyeljünk arra, hogy lehetőleg ilyenkor se tartson 20 percnél tovább, és persze ne legyen forró a víz sem.
Megfelelő hőmérséklet
Tény, hogy amikor kinn tombolnak a mínuszok, kevés kellemesebb dolog akad egy forró zuhanynál. A meleg víz viszont nagyon kiszárítja a bőrt, és ez egyenes út a fürdés utáni viszketéshez. Legyünk előrelátóak, és kézmeleg, 30-35oC-os vízzel tisztálkodjunk.
Gyengéd tisztítás
Érdemes a normál tusfürdőt lecserélni például egy natúr szappanra, ami tápláló, hidratáló hatású összetevőket tartalmaz. Ilyen például a Zelka Mádi Mátka Tokaji Aszús, az olívamag őrleményes, illetve a kecsketejes és olívás szappanja.
A természetes összetevőkből álló termékek kíméletesen, mégis hatékonyan tisztítanak, emellett ápolják és hidratálják a bőrt. Ezzel elkerülhető a kiszáradás.
Óvatos törölközés
A vizes bőr rendkívül sérülékeny (főleg, ha a kádban ülve jó alaposan “kiáztattuk”), ezért az erős dörzsölés egyáltalán nem tesz jót neki. Törölközés közben inkább csak finoman nyomkodjuk rá a textíliát, így itassuk fel a nedvességet. A régi, sok mosástól megkeményedett, durva szálú törölközőket cseréljük le puha, jó nedvszívó anyagúakra.
Az elvesztett nedvesség pótlása
A fürdés utáni szárítkozást követően ne öltözzünk fel rögtön, hanem előtte kenjük be magunkat tetőtől talpig hidratáló testápolóval. Ezzel mérsékeljük a fürdés miatt jelentkező bőrszárazságot, és megelőzhetjük a viszketést.
A krémezés után várjunk néhány percet, hogy a készítmény rendesen beszívódjon (addig lehet fogat mosni, fésülködni, vagy elvégezni a szokásos arcápolási rutint), és csak ezután vegyük fel a ruhánkat vagy a pizsamánkat.
Ha mindezekre odafigyelünk, és mellette jó minőségű kozmetikumokat használunk, akkor megszabadulhatunk a kínzó fürdés utáni viszketéstől.