Tudnivalók a narancsbőrről - mitől alakul ki, mit lehet tenni ellene?
A hölgyek életét számos esztétikai probléma nehezítheti meg, de köztük is aranyérmes a narancsbőr, amely a nők mintegy 90%-ánál megjelenik életük során.
Ennek ellenére a legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy a narancsbőr mitől alakul ki, és hogyan lehetne eltüntetni a csúf kis “gödröket” a bőrről. Mai cikkünkben viszont felvesszük a kesztyűt a cellulit ellen!
Tisztázzuk: most akkor cellulit vagy cellulitisz?
A narancsbőr orvosi neve sokak fejében okoz némi kavarodást, pláne, hogy gyakran a “szakértői” cikkek is a rossz kifejezést használják. Való igaz, hogy a két elnevezés nagyon hasonló, a jelentésük azonban nagyon is különböző.
A cellulitisz egy súlyos, gyulladásos bőrbetegség, ami műtéti bemetszés, elfertőződött seb vagy akár egy rovarcsípés helyén alakul ki. A felszíni sérülésen keresztül baktériumok kerülnek a bőr mélyebb rétegeibe, és kiütések, pirosság, láz jelentkezhet. A gyógyuláshoz orvosi közreműködésre és antibiotikumos kezelésre van szükség.
Ezzel szemben a cellulit a narancsbőr szinonimája, vagyis egy ártalmatlan, ugyanakkor bosszantó és esztétikailag zavaró elváltozás, amelynek során a bőrön apró egyenetlenségek jelennek meg, így a bőrfelület kinézete hasonló lesz a narancs héjához. A nők jelentős hányada érintett benne, és csak keveseknek sikerül végleg megszabadulnia tőle.
Narancsbőr: mitől alakul ki?
A cellulit végeredményben nem más, mint a bőr alatti zsírsejtek kitüremkedése. Elterjedt tévhit, hogy csak a molettebb testalkatúakat érinti, ugyanis a narancsbőr még a karcsú hölgyeken is jelentkezhet.
A megjelenéséért döntően két tényező felelős: a genetikai adottságok és a helytelen életmód. Néhányan alapvetően gyengébb kötőszövetekkel rendelkeznek, így náluk nem is kérdés, hogy a narancsbőr mitől alakul ki.
Nem szabad azonban elhanyagolni az életmódbeli tényezőket sem. A helytelen táplálkozás miatt a salakanyagok lerakódnak a szervezetben. Ezek a nyirokrendszeren keresztül tudnának távozni, csakhogy a mozgásszegény életvitel miatt csökken az izomtömeg, ami negatív hatással van a nyirokkeringésre is.
Míg a genetikai adottságaink ellen nem sokat tehetünk, az életmódunkon bármikor változtathatunk, így a cellulittól megszabadulni nem lehetetlen, erről már beszámoltunk korábbi blogbejegyzésünkben. Persze ehhez rengeteg türelemre és kitartásra van szükség, de ha kellően elszántak vagyunk, akkor a végeredmény magáért beszél majd.
Hogyan tüntessük el a narancsbőrt?
Most, hogy már tudjuk, mitől alakul ki a narancsbőr, itt az ideje, hogy leszámoljunk vele. Az első és legfontosabb lépés természetesen az étkezésen való változtatás lesz. Hagyjuk el a fehér lisztes, cukros, adalékanyagokkal teli, feldolgozott élelmiszereket, és fogyasszunk minél több friss zöldséget, gyümölcsöt, halat, rostokat, teljes kiőrlésű pékárukat.
Hogyha eddig nem volt az életünk szerves része a sport, akkor mostantól legalább heti 2-3 alkalommal végezzünk intenzív testmozgást. Kiegészítésként naponta kétszer használjuk a Helia-D narancsbőr elleni karcsúsító géljét, ami fokozza a vérkeringést, méregtelenít, és elősegíti a salakanyagok távozását.
Tusolás közben alkalmazzunk hideg-meleg váltózuhanyt, ami szintén serkenti a keringést, ha pedig van rá lehetőségünk, akkor járjunk el rendszeresen cellulit elleni masszázsra vagy szaunázni.
A narancsbőrrel való küzdelem során természetesen ne feledkezünk meg az egyéb bőrfelületeinkről sem, és mindenhol használjuk a bőrtípusunkhoz illő kozmetikumokat, hogy a bőrünk ne csak cellulitmentes, hanem élettel teli és ragyogó legyen.