Viszketésre gyógynövény? Az irritált bőr ápolása természetes módszerekkel
A viszketés az a “bőrprobléma”, amit élete során mindenki legalább egy tucatnyi alkalommal megtapasztal.
Számos kiváltó oka lehet, némelyek orvosi kezelést igényelnek, másoknál pedig elég a házi módszerek alkalmazása. Egyes gyógynövények viszketésre is kiválóak, hiszen enyhítik az irritációt, ezáltal csökken a vakarózási inger.
Mitől viszkethet a bőr?
A bőr viszketését leggyakrabban a kiszáradás okozza. Ilyenkor a bőr felső rétege dehidratált lesz, a szárazság pedig húzódást, feszülő, viszkető érzetet okoz. A legtöbb ember pedig ösztönösen cselekszik: vakarózni kezd. Ezzel azonban többet ártunk, mint használunk, hiszen a vakarás hatására (különösen ha körömmel végezzük), felsértjük a bőrt, a sérülések pedig további viszketést okoznak, esetenként be is gyulladhatnak.
A bőrszárazságot számtalan dolog okozhatja: a túl kevés folyadékfogyasztás, egyes kozmetikumokkal, tisztálkodószerekkel szembeni allergia, télen a hideg kinti, és a benti fűtött, száraz levegő.
Néha azonban a száraz bőr csak egy tünet, aminek a hátterében valamilyen belső ok áll, például cukorbetegség, pajzsmirigy alul-vagy túlműködés, máj- vagy veseproblémák. Ezek azonban többnyire egyéb árulkodó jelekkel is együtt járnak, így felismerhető, hogy mikor kell orvoshoz fordulni.
Az ártalmatlan bőrszárazságot viszont házi módszerekkel is kiválóan lehet kezelni, például számos remek gyógynövény létezik viszketésre.
Melyek a legjobb gyógynövények viszketésre?
A viszkető bőrt a folyamatos dörzsölés, vakarás helyett ápoljuk bőrnyugtató készítményekkel, melyek csillapítják a kellemetlen érzést és hidratálnak. A gyógynövények közül e célra kiválóan alkalmas a körömvirág, a zsálya, a zsurló és a kamilla. Ezek mindegyike magas koncentrációban megtalálható a Helia-D Herba kamilla-körömvirág krémben, ami puhítja, nyugtatja és hidratálja az irritált bőrt.
A kamilla csökkenti a gyulladást és enyhíti az irritációt, a körömvirág fertőtlenít, és szintén gyulladásgátló hatással bír. A termék nem tartalmaz mesterséges szín- és illatanyagokat, ugyanis ezek szintén szárító hatással lehetnek az érzékeny bőrre.
A készítményt naponta több alkalommal is használhatjuk a viszkető, száraz bőrfelületeken, különösen este, lefekvés előtt, így az éjszaka is nyugodtabban telik majd, hiszen nem gátol meg az alvásban a viszketés.
Mire ügyeljünk még?
A viszkető bőrnél a rendszeres hidratálás mellett az a legfontosabb, hogy csökkentsük az érintkezést az olyan összetevőkkel, melyek irritációt okozhatnak. Sokaknál például a mosószer, öblítő, tusfürdő, folyékony szappan csak súlyosbít a panaszokon, így ezeket érdemes lecserélni természetes alapanyagú, bőrbarát termékekre.
A viszketésre a gyógynövényes krém mellett használjunk natúr testápoló készítményeket, például shea vajat, argán-, kókusz- vagy szőlőmagolajat, esetleg aloe vera gélt.
Ne legyünk restek naponta többször is hidratálni a bőrünket, a kezünket érdemes akár minden kézmosás után bekenni tápláló kézkrémmel.
Bármennyire is kellemes, csökkentsük le a hosszú, forró fürdőzések számát, és válasszuk a langyos vizes gyors zuhanyzást, ugyanis a meleg víz szintén szárítja a bőrt. Tisztálkodás után természetesen ne maradjon el a testápoló készítmények használata.
A belső hidratálásra is figyeljünk oda: fogyasszunk naponta 2-3 liter folyadékot, ugyanis a szervezet dehidratáltsága szintén bőrszárazságot okoz.
A szépségápolási rutinunkat a bőrtípusunknak megfelelő kozmetikumokból építsük fel, tehát egy alapvetően száraz, viszkető bőrre ne használjunk például zsíros bőr számára készült termékeket.