BLOG

Vörös arcbőr: mi okozhatja és hogyan kezelhető?

Vörös arcbőr: mi okozhatja és hogyan kezelhető?

A vörös arcbőr egy elég gyakori jelenség, ám nem mindegy, hogy valamilyen ártalmatlan ok húzódik meg a háttérben, vagy esetleg egy komolyabb betegség. Szerencsére az előbbi sokkal gyakoribb, ezért cikkünkben most áttekintjük a pirosság lehetséges okait, és – amennyiben szükséges – a kezelés módját.

Mikor alakul ki a vörös arcbőr?

Az orcák kipirulása gyakorlatilag egy nagyon egyszerű folyamat: a bőr felszíne alatt futó apró erek vérellátása fokozódik, ez pedig kívülről is látható lesz olyan módon, hogy a bőr rózsaszínes-pirosas árnyalatot vesz fel. 

Ilyenkor általában nem csak az arcon alakul ki vérbőség, viszont itt elég közel futnak az erek a bőrfelszínhez, ezért ilyen látványos. A kísérő tünetek (például melegségérzés, verejtékezés, vagy épp ellenkezőleg, reszketés), azonban testszerte jelentkezhetnek.

A pirospozsgás orcák alapvetően az egészség, az életerő jelképei, ezért sokan mesterségesen, sminkeléssel, arcpirosítók segítségével idézik elő, hogy ne hasson túl sápadtnak, fáradtnak az arcuk. 

A továbbiakban most nézzük meg a természetes arcpirosodás lehetséges okait. 

Stressz

Hogyha zavarba jövünk vagy idegesek vagyunk, akkor a szervezet adrenalint termel, ami serkenti a vérkeringést, tágítja az ereket, ezáltal máris megjelenik a vörös arcbőr. Ez előfordulhat kellemes helyzetekben, ha például valaki bókol nekünk, de bosszantó szituációkban, ha például elönt a düh. 

Meleg vagy hideg hőmérséklet

Az időjárás is előidézheti a pirosság megjelenését. Amikor melegünk van, a testünk hűteni kezdi magát, ami az erek kitágulásával jár, ezt pedig verejtékezés is kíséri. Hidegben pedig épp az ellenkezője történik, a testünk igyekszik melegen tartani magát, ehhez serkenti a vérkeringést.

Alkoholfogyasztás

Az alkohol megemeli a vérnyomást, ami szintén az erek tágulását, így vörös arcbőrt idéz elő. Alkalmanként ez semmilyen gondot nem okoz, mert a pirosság elmúlik, de gyakori fogyasztásnál tartóssá válhat. 

Változókor

A menopauza során számos változás zajlik le a nők szervezetében, az egyik legjellegzetesebb tünetnek a hőhullámok számítanak, amik intenzív melegségérzéssel és az arc kipirosodásával járnak.

Rosacea

Ez már egy olyan ok, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. Egy krónikus, gyulladásos bőrbetegségről van ugyanis szó, ennélfogva a rosaceás bőr ápolása speciális odafigyelést igényel. 

A kialakulás pontos oka sajnos még napjainkban sem ismert, annyi azonban bizonyos, hogy jelenleg nincs rá végleges gyógymód. Megfelelő kezeléssel viszont minimálisra csökkenthetőek a panaszok.

A bőrpír ebben az esetben sokszor tartósan megmarad, viszketés, égő érzés kíséri, illetve a hajszálerek is láthatóvá válnak. Bár a fenti tünetek általában rosaceára utalnak, a pontos diagnózis felállításához mindenképp javasolt bőrgyógyászt felkeresni. 

Gyógyszerekkel, krémekkel, és persze jól összeállított arcápolási rutinnal a panaszok nagymértékben csökkenthetőek. 

Érzékenység, allergia

A pirossá váló, viszkető, égő bőr nem minden esetben jelent rosaceát, főleg ha észrevesszük azt, hogy kifejezetten egy-egy kozmetikum használata után jelentkezik, és csak rövid ideig tart. 

Akinek érzékeny a bőre, annál a vörösség felléphet bizonyos kozmetikai összetevőkkel való érintkezés hatására (pl.: illatanyagok), de a helytelen bőrápolási szokások is előidézhetik, többek között a hámlasztók túl gyakori használata, vagy ha nem fokozatosan vezetjük be a retinoidfélék alkalmazását. 

Legyünk tehát körültekintőek a szépségápolási rutinunk kialakításakor, válasszunk jó minőségű kozmetikumokat, és mindig figyeljük a bőrünk reakcióit.